Korona
Egy fogászati korona (fog alakú „sapka”). Koronának az anyaga lehet porcelán vagy fém alappal borított vékony kerámia, a fogra helyezik fel, amely helyre állítja a fog alakját, mely ez által javítja a fog megjelenését. A korona a fog felett helyezkedik el és az egész látható. A koronák átlagos élettartama 8-10 év. Ha az íny sorvad, szükség esetén hamarabb ki kell cserélni.
Miért van rá szükség?
megvédi/ összetartja a gyenge, repedt fogat a töréstől
súlyosan kopott fognál, vagy már elrepedt fognál
egy nagy tömésnél összetartja a fogat
Koronák típusai:
Fém-kerámia esetében kerámia teljesen beborítja a fémet, ami igen esztétikus. A fémvázas kerámia korona előnye, hogy stabil, erős. Fém koronákhoz használnak arany ötvözetet, vagy alap-fémötvözetet (pld. nikkel v. króm). Kopás állóság nagy. Hátrány a váz szürke színe, ami a fog nyakánál idővel szürkés-kékes elszíneződést okozhat.
Teljes-kerámia korona nem tartalmaz fém vázat, így gyengébb is. Tökéletes esztétikai hatást nyújt, mivel nincs fémváz ami átlátszhat a kerámia rétegein, így eredeti, fogszínű korona készíthető, csak metszőfogaknál ajánlatos alkalmazni.
Cirkónium-kerámia koronák: a teljes porcelán koronák a modern esztétikai fogászat vívmányai. A hagyományos koronákkal szemben, melyek mindegyike valamilyen fémvázat tartalmazott, a teljes porcelán koronák egyáltalán nem tartalmaznak fémvázat, ezért sérülékenyebbek. Ennél a kerámiatípusnál egy nagyon erős cirkónium váz adja az alapot, majd erre kerül a porcelán leplezés. Magát a cirkóniumot is lehet színezni, így a fog színe „alulról” jön elő. Azáltal, hogy erős az anyag, hosszú hídakat is lehet készíteni belőle. Tökéletes esztétikai hatás, nincs szürke ínyszél.
Fogsor (Protézis)
Kevés fog megléte esetén, részleges protézis, teljes foghiány esetén teljes protézis készül. A fogatlan állcsont a protézis nyomása miatt sorvad, ez egyénenként változhat, ezért a protézis meglazulhat. Az állcsont anatómiai formája is változó egyes embereknél, ami befolyásolja a protézis stabilitását.
Foghúzás után az azonnal készülő ideiglenes protézisek hamar mozgathatóvá válnak a csont leépülése miatt, esetekben fogsor alábélelése, vagy új fogsor készítése szükséges.
Fogsorok típusai:
- Részleges fogsor: abban az esetben készül, ha a páciens néhány foggal rendelkezik, azonban ezek száma nem elegendő a rögzített pótlás készítéséhez.
- Kombinált fogsor
- Teljes fogsor: teljes foghiány esetén készítjük. Az ilyen fogsort vákuumhatás tartja a helyén, azonban az állcsontgerinc folyamatos sorvadása miatt ennek időnkénti alábélelése, vagy cseréje szükséges.