A gyökérkezelés (endodonciai kezelés) meghatározása:
Egy olyan fogászati eljárásról beszélünk, melynek során a sérült vagy fertőzött fogbelet (pulpa), amely speciális sejtekből, erekből, szövetszálakból, idegekből áll, gyökértöméssel pótoljuk. Leggyakrabban a fogbélgyulladások vezetnek a gyökérezeléshez, amit a mély szuvasodásból származó baktériumpenetráció okoz.
A fogak főként dentinnek nevezett kemény állományból állnak. A fognak az íny alatt húzódó része, amit gyökérnek nevezünk, amely segítségével a fog stabilan helyezkedik el az állkapocsban. A frontfogak egy, míg az őrlőek több gyökérrel rendelkeznek, így a gyökércsatornák száma is eltérő.
A gyökérkezelés fázisai
Fogászati klinikánkon a legmodernebb fogorvosi eszközök, berendezések segítségével és kiváló fogorvosaink közreműködésével végezzük a gyökérkezeléseket.
Minden kezelés előtt digitális röntgenfelvétel alapján határozzuk meg a pontos diagnózist. A kezelés során a gyökércsatorna hosszát egy speciális digitális műszerrel megmérjük, hogy a gyökértömés pontosan a gyökér csúcsáig fog érjen a fog gyökerében.
Ezek után a gyökércsatornát kitisztítjuk és előkészítjük, a tökéletes gyökértömés számára. A gyökérkezelés folyamata során mindent megteszünk annak érdekében, hogy az probléma mentes legyen, és, hogy a kezelt fog még hosszú évekig jól funkcionáljon.
Egy gyökérkezelt fog ha nem is olyan tökéletes, mint egy egészséges, de az esetek csaknem 95%-n tökéletesen működnek sok-sok évekig. Ehhez természetesen rendszeres fogászati ellenőrzésre van szükség.
Fontos kiemelnünk, hogy a kezelésben részesült fogak törékenyebbek lehetnek és a későbbiekben el is színeződhetnek, mert elvesztik vitalitásukat. A legtökéletesebb megoldás ha a gyökérkezelt, kezelt fogakat betéttel vagy koronával látjuk el a tartósság érdekében.
Mikor válhat szükségessé a gyökérkezelés?
Tisztáznunk kell, hogy a beteg fogbél gyulladást vagy fertőzést okozhat, melynek az árulkodó tünetei lehetnek a következők:
- túlzott érzékenység a hideg vagy forró italokra, ételekre
- túlzott érzékenység rágásnál
- íny és arcduzzanat a fertőzött fog irányában
- gennyszerű váladék ürülése a beteg fognál