Vérzik, gyulladt az ínyem
Az ínyvérzés minden esetben kórosnak tekintendő, foglalkozni kell vele, igaz ez akkor is, ha esetleg fájdalmat nem is okoz! A fogínygyulladás, a fogínyvérzés, illetve komolyabb esetekben a fogínysorvadás a leggyakoribb fogászati panaszok közé tartozik, a lakosság kb. 87%-t érinti. Az ezzel foglalkozó szakterületet paradontológiának hívják, aminek készlettárában számos lehetőség sorakozik a megelőzés és a gyógyítás területét tekintve.
A tüneteket nem nehéz felismerni: az íny az egészséges rózsaszín helyett, a szokásosnál sokkal sötétebb, vörös is lehet. Elfordulhat, hogy az íny viszket, fogmosáskor vérzik, enyhe nyomásra sokszor fáj. De riasztó jel lehet az íny visszahúzódása, a fogak meghosszabbodása, meglazulása, és számos esetben a kellemetlen szájszag is.
Elengedhetetlen kiemelni a megelőzés fontosságát, mellyel megakadályozhatjuk a problémák jelentkezését. A rendszeres fogmosás, fogselyem használat, különböző szájvizek alkalmazása, illetve a dohányzás elhagyása segít a fogak egészségének megőrzésében. Amennyiben már jelentkeztek a panaszok, nem érdemes késlekedni, minél előbb orvoshoz kell fordulni, ugyanis a folyamat megállítható, kezelhető, de a fogágyban már meglévő pusztulás nem visszafordítható. Éppen ezért a fogágy-betegség kezelése feltétlenül javasolt, mert ellenkező esetben az érintett fogak belátható időn belül elvesztésre kerülnek! Mivel bizonyított, hogy a hajlam öröklődik, ezért az ilyen betegséggel rendelkező szülők gyermekeit is érdemes szűrésre hozni.
A kezelést tekintve abszolút fájdalommentes eljárásról van szó, így a félelem nem kell, visszatartson. Első lépésként, a fogorvos alaposan megtisztítja a fogakat és a fogínyt, de otthoni kiegészítéseként, a páciens maga is alkalmazhat antibakteriális öblögető szájvizeket. Esetenként ezt speciális gél használatával kell komplexebbé tenni. A tünetek kezeléssel 10 napon belül általában teljesen elmúlik, a páciens meggyógyul.