Fáj a fogam
A fogszuvasodás a világ legelterjedtebb megbetegedései közé tartozik, hiszen gyakorta tünetmentesen pusztít. Ez az állapot azonban csak addig áll fenn, amíg a fertőzés meg nem közelíti vagy el nem éri a fogbelet. Ekkor ugyanis már komoly fájdalomra számíthatunk, amely spontán jelentkezik, és nem ritkán hideg-meleg ingerekre, ráharapásra fokozódhat – ez akut fogorvosi beavatkozást igényel: a fertőzött foganyag fájdalommentes eltávolítását követően töméssel, betéttel, gyökérkezeléssel oldható meg a probléma.
Elengedhetetlen kiemelni a megelőzés fontosságát, mellyel megakadályozhatjuk a problémák jelentkezését. A rendszeres fogmosás, fogselyem használat, különböző szájvizek alkalmazása, illetve a dohányzás elhagyása sokban segíthet a fogak egészségének megőrzésében. Amennyiben már jelentkeztek a panaszok, nem érdemes késlekedni, minél előbb orvoshoz kell fordulni, a szuvas fog ugyanis fogínyvérzéshez és gyulladáshoz, súlyosabb esetben fogvesztéshez is vezethet.
A szuvasodás első jele az ártalmatlannak tűnő, olykor csak ideiglenesen jelentkező általános érzékenység. A hidegre, melegre vagy az édes ízek hatására fokozódó, igencsak kellemetlen fájdalom már inkább egy mély szuvasodás gyanújára ad okot. Ilyenkor ajánlott minél előbb időpontot kérni, míg a folyamat nem csap át a következő fázisba. Ebben az esetben a halogatás biztosan nem használ, az idővel nem javul, hanem romlik az állapot, akkor pedig már szinte biztosan lyukas fogra, fogbél-gyulladásra, elhalásra vagy gyökércsúcs körüli gyulladásra kell megoldást találni, amik már komolyabb beavatkozásnak számítanak.
Sokan ódzkodnak a fogorvosi székbe ülni, de az aggodalom ma már tényleg felesleges. A korszerű fogászati kezelések az esetek 99%-ban nem fájdalmasak, a problémák korai észlelésénél teljesen fájdalommentesen vagy csak minimális kellemetlenséggel orvosolhatóak, amiről a legkorszerűbb technológia gondoskodik. A lényeg inkább az, hogy mindenki olyan fogorvost találjon, akiben megbízik.
Az orvossal leegyeztetett időpontig természetesen vannak módszerek, amikkel hatékonyan csökkenthetjük a fájdalmat. Ilyen például az arcra rakott hideg borogatás, a gyakori, masszírozó jellegű fogmosás és öblögetés, illetve a rozmaring levél vagy szegfűszeg rágcsálása. Amennyiben a fogbél van gyulladás alatt és a fájdalom többfelé kisugárzik, nem mérséklődik, azonnali ellátásra van szükség.