Stresszes? Ne legyen, csak fogainak árthat vele!
Köztudott, hogy az állandó stressz fejfájást és gyomorproblémákat is okozhat, mindezek mellett pedig fogaink egészségére is káros hatással lehet. Fogaink, ínyünk és szánk állapotának fontos meghatározó résztvevője a stresszfaktor életünkben.
Szánk és fogaink egészségének megőrzése érdekében sok mindenre oda kell figyelnünk, nagymértékben akkor, ha a stressz okozta tünetek jelentkeztek már a szájban is. Ne hanyagoljuk el a problémákat, kezeljük őket!
Szájüregi fekélyek, sebek, herpesz, hólyagok
Az apró fekélyek, melyek fehér vagy szürkés színűek, szélük pedig vörös, a száj belsejében jöhetnek elő stresszes időszakban. Ezek a fekélyek nem fertőzőek. A legtöbb fekély, seb 7-10 nap alatt eltűnik. A fogorvos által felírt érzéstelenítővel csökkenthetjük az irritációt, valamint fontos, hogy ebben az időszakban kerüljük a csípős, túl meleg ételeket, a magas savtartalommal rendelkező élelmiszereket is.
Fájó, vérző íny
A feszültség fokozódására az immunrendszer ellenállóképessége csökken, ínyünk is nagyobb veszélyeknek van kitéve, mint stresszmentes időszakban. A baktériumok elszaporodása irritálják ínyünket, amely vérezni is kezdhet ekkor. javasolt felkeresni fogorvosunkat, hogy megvitathassuk a problémát vele és megoldást találhassunk.
Fogcsikorgatás
Fogainkat akár nappal, akár éjjel is csikorgathatjuk, azonban legtöbbször tudattalanul éjszaka történik mindez, amelyet a stressz csak súlyosabbá tesz. Ilyen esetekben kérjük fogorvosunk segítségét, hiszen léteznek már olyan éjjeli készülékek, amelyek alvás közben megszüntethetik vagy minimalizálhatják a fogcsikorgatást, valamint fogorvosunk javasolhat speciális fogvédőt is, amellyel fogunk védelmét szolgáljuk.
Állkapocsfájdalom
Állkapocsfájdalom a feszült helyzetekben erősen összeszorított fogak hatására az állkapocs izmait megterhelve alakulhat ki.
Szájhigiénia elhanyagolása
Stressz hatására hajlamosak vagyunk arra, hogy elhanyagoljuk a fogmosást, fogselymezést, azonban ezek ebben az időszakban is kiemelten fontosak fogaink egészsége érdekében, hiszen ezek csökkentik a fogszuvasodás és az ínybetegségek kockázatát.
Ínybetegségek
A dentális plakkok és azok által az ínybetegségek sokkal gyakrabban fordulnak elő stresszes időszakokban, még akkor is, ha ezek az időszakok nem állnak fenn nagyon sokáig.
Depresszió
A stressz depresszióhoz vezethet. Egy közelmúltban végzett tanulmány szerint a depressziósok esetében kétszer nagyobb a valószínűsége az ínybetegségek kedvezőtlen kimenetelének, mint a depresszióban nem szenvedők esetében. Szakemberek segíthetnek abban, hogy ne súlyosbodjon a kialakult betegség és az ínyprobléma sem.
Egészséges étkezés mellőzése
Stresszhatás alatt az ember hajlamos arra, hogy elhanyagolja az egészséges étkezést, többet nassol, több hizlaló ételt fogyaszt és sok cukros italt iszik. Ez a folyamat pedig fokozza a fogak romlását.
Abban az esetben, ha ezek bármelyikét tapasztalja, érdemes megállni egy pillanatra és átgondolni, hogy mi miatt vagyunk feszültek és stresszesek, hiszen ezzel egészségünket is veszélybe sodorhatjuk. Kezdjünk el egészségesen étkezni és mozogni, hiszen ezek segítenek visszarázódni az energiával teli időszakba!
Kiegyensúlyozott étrenddel, rendszeres fogorvosi látogatással és megfelelő szájhigiéniával csökkenthetjük az ínyproblémákat és a szájüregben előforduló problémákat. Mossunk fogat naponta legalább kétszer, és ne feledkezzünk meg a fogselyem használatáról sem!
Fogászattal kapcsolatos kérdéseivel és konzultációval bátran keresse klinikánkat, hogy a legjobb megoldást kínáljuk Önnek!