Nyáron, vagy télen menjünk fogorvoshoz?
Valójában a kérdés talán nem pontos, hiszen fogorvoshoz évszaktól függetlenül kellene rendszeresen járni. Évente kétszer tanácsos megmutatni fogainkat a szakorvosnak, így nemcsak biztosak lehetnénk abban, hogy fogaink jó állapotban vannak, hanem az esetleges problémákat is idejekorán meg lehetne előzni. A magyar lakosság nagy része azonban nem elég körültekintő, és siralmas állapotban van a fogazata.
A fogszuvasodás és a fogágybetegség rendszeres és hatékony fogápolással megszüntethető lenne, a magyar lakosság túlnyomó része azonban nem foglalkozik az intelmekkel, hogy rendszeresen eljárjon fogászati kezelésre. Egy európai felmérés szerint az uniós polgárok 41 százalékának van meg az összes természetes foga, ez Magyarországon 19 százalék, a felnőttek 30 százaléka pedig közepes, vagy súlyos fogágybetegséggel küzd.
Nem véletlenül tanácsolják a fogorvosok és dentálhigiéniás szakemberek, hogy rendszeresen járjunk fogászati ellenőrzésre, függetlenül attól, hogy vannak-e panaszaink, hiszen előfordulnak olyan fogászati problémák, amelyeknek sokáig nincsen semmilyen előjelük, vagy tünetük. Fél évente célszerű felkeresni a szakembert, hogy megnézze, nincs-e fogszuvasodás, vagy bármilyen más fogászati elváltozás a szájüregben. A nyár arra is alkalmas, hogy még a nyaralás előtt szánjunk arra időt, hogy ellenőriztetjük fogainkat. Mindezzel számos későbbi kíntól és hosszadalmas időbefektetéstől megkímélheti magát.
Nyáron ráadásul mindent jobban viselünk, ha süt a nap, kellemes az idő, a fogászati rendelőkben ráadásul a légkondi is alapfelszereltség. A leggyakoribb problémákat a fogszuvasodás okozza, egy fogtömés nem jár fájdalommal szakavatott kezekben, és viszonylag gyorsan mehetünk tovább a dolgunkra. Célszerű átnézetni az összes tömést, és akár arra is időt fordítani, ha valamelyik fogunknál tapasztaltunk fogérzékenységet hideg, vagy meleg hatására. Nyáron gyakran fogyasztunk hideg ételeket, vagy italokat, így magunknak teszünk jót, ha egy ilyen kezeléssel megelőzzük a hirtelen jelentkező, hasító fájdalmat.
A nyár alkalmas lehet arra is, hogy eltávolíttassuk a fogkövet, amely a közvélekedéssel ellentétben nem esztétikai okokból fontos, sokkal inkább azért, hogy később ne alakuljon ki ínygyulladás, vagy fogszuvasodás, illetve megelőzzük a kellemetlen lehelletet. Emellett fontos lenne a nyaralás előtt megnézetni a koronák és a fogpótlások állapotát is, hiszen a nyaralás alatt jelentkező meglazuló pótlások akár be is gyulladhatnak.
Mindezek azért is fontosak, mert a rossz fogak súlyos betegségek okozói is lehetnek. A cukorbetegség, a koraszülés, de akár a keringési és daganatos betegségek kialakulásában is szerepet játszhat a rossz szájegészségi állapot, nem beszélve emésztőrendszeri megbetegedésekről.