Nem a gyerek a hibás!
Tanítsa meg gyerekét, hogyan vigyázzon a fogaira!
Nem a gyerek a hibás, ha nem tudja, hogyan kell a fogait ápolni, ha nincs tisztában azzal, mi az a fogszuvasodás, vagy hogyan lehet elleni tenni és azért sem lehet hibáztatni őket, hogy évente Magyarországon átlagosan három tubus fogkrémet használnak el a legkisebbek fejenként. A tudatlanság ellen a szülők tehetnek, a prevenció ebben a korban a fogászat terén is nagyon fontos.
Egy európai felmérés szerint az öreg kontinensen a magyar 12 éves gyerekek fogazata a legrosszabb. A szuvas fog gyakrabban fordul elő, mint az asztma. Ebben a korban már csak alig nyolcaduknak ép a fogsora, az átlagos hatodikosnak pedig háromnál több foga hiányzik, tömött, vagy lyukas. Mivel gyermekkorban nincs megfelelő tájékoztatás a fogápolásról, szájhigiéniáról, nem túl meglepő, hogy mindez kihatással van a felnőttkorra is, így a magyar lakosság fogászati statisztikái lesújtóak. Ám nemcsak a prevencióban, hanem már a problémák kezelésében sem tesznek meg a szülők mindent: Európához képest Magyarországon sok gyereknek nem, vagy csak későn kezdik el kezelni a szuvas, lyukas fogait, így többnyire már csak a végleges, foghúzás marad egyetlen megoldásként. Pedig a magyar fogászat elismert, sokan külföldről jönnek hazánkba a színvonalas és megfizethető kezelések miatt.
A legtöbb, amit tehet egy szülő a gyermekéért, az a felvilágosítás, hiszen a legkisebbek csak másolják a felnőtteket, cselekedeteik nem tudatosak, sokkal inkább másoktól ellesett sorozatokon múlnak. Ha azt szokták meg, már egészen pici korban, hogy a fogmosás egy automatizált folyamat, amellyel teszünk az egész testünk helyes működéséért, akkor a fogmosás a napi rutin része lesz. Szakorvosok például nem győzik hangsúlyozni, a cukros italok, kakaók, cukorkák nemcsak azért veszélyesek, mert többek között elhízást okozhatnak mértéktelen fogyasztás esetén. A fogaknak és a fogzománcnak sem tesznek jót. Sok szülő azonban, már egészen kicsi korban cukros cumival, édes teával, kakaóval, ivólével próbálja megnyugtatni, vagy elaltatni a kicsit. Csakhogy a cukros lé megtapad a fogakon, amely először a tejfogak zománcának elszíneződéséhez, majd azok szuvasodásához vezethet. Ha nem veszik időben észre, ezt már csak foghúzással lehet kezelni – amely maradó fogaknál már hosszabb távú következményekkel járhat. Ám tejfogak esetében is történhetnek olyan panaszok, amelyek kezelése a későbbiekben rágási nehézségekkel, beszédtanulási zavarokkal is járhatnak.
A prevenció és a rendszeres fogászati ellenőrzések tehát már gyermekkorban fontosak. Már az első fogak kibújásakor oda kellene figyelni azok tisztítására, átlagosan két havonta le kellene cserélni a fogkefét. A gyerekeknek pedig olyan élményeket kellene szerezniük, amelyek során megtanulják, fogaink fontos szerepet töltenek a táplálkozásban, az emésztésben, a szervezet egész működésében, a fogorvosok pedig nem fehérköpenyes ördögök, akik rosszat akarnak, vagy fájdalmat okoznak nekik. Akár, kezeléstől függetlenül is el lehet látogatni egy rendelőbe, hogy amikor esetleg tényleg ellátásra szorul a gyermek, ne érezze magát feszélyezve.