Nálunk a kisebbeket is kiemelt figyelem övezi
A fogorvoslás egyik speciális területe a gyermekfogászat, amelynek művelése talán a legnagyobb fokú empátiát igényli a szakemberek oldaláról, hiszen amellett, hogy a „munkaterület” mérete, valamint a beteg kisebb fokú kooperációs képessége miatt az orvosi munka technikai kivitelezése is óriási kihívás, el kell nyerni és fenn is tartani a kis páciens bizalmát is.
– Rendkívül fontosnak tartom, hogy a gyermekek első találkozása a fogorvosi rendelővel és az orvossal ne rémtörténetként vonuljon be az emlékezetükbe. A gyermekkori rossz élmények okozta félelmek ugyanis gyakorta olyan falakat emelnek az illető köré, amelyek felnőttként nehezen kezelhetők, és nem ritkán azt szülik, hogy az egyén egyszerűen nem jár el fogorvoshoz. Ennek katasztrofális következményeit nem is kell taglalni – fogalmaz Radánovics-Nagy Dániel, a MDC Clinic Fogászati és Szájsebészeti Központ fogorvosa.
A szakember szerint a gyermekfogászat, optimális esetben szoros és tevékeny összefonódásban áll a megelőzéssel, a prevencióval, hiszen a gyermekek egyfajta „üres lapként” kezelhetőek, olyan értelemben, hogy fogékonyak még az új dolgokra, egyebek mellett arra is, miként műveljék a szájápolást.
– Elszomorító, de tény, hogy a felnőttek és a gyermekek szájhigiéniai állapota egyaránt tragikusnak mondható. A szakemberek feladata, hogy szembeszálljanak ezzel a tendenciával. Ebben mind a szülőknek, mind az óvoda- és iskolapedagógusoknak partnereknek kell lenniük, hiszen együttes felelősségünk, hogy a gyermekeknek napi rutinjukká váljon a helyes szájápolás, és rendszeresen, legalább évente eljárjanak fogászati szűrésekre felnőtt korukban, akkor is, ha nincs panasz – szögezi le a fogorvos.
Már az első tejfogak kibújását követően foglalkozni kell a gyermekek fogaival, illetve azok tisztán tartásával. Kezdetben, amíg a gyermek nem tanul meg köpni, teljesen megteszi a víz és a fogkefe. Később már gyermekfogkrémekre is szükség van. Mivel a kicsiknek nincs megfelelő finommotorikájuk és sokszor türelmetlenek, a szülő felelőssége, hogy kezdetben ő végezze a fogmosást, majd később ellenőrizze, hogy nemcsak oda ért-e el a fogkefe sörtéje, ahol a “papok táncolnak” – javasolja a szakember.
Szerinte a legegyszerűbb manuális fogkefével is tökéletes hatékonyságú fogmosás érhető el, megfelelő technikával, ugyanakkor a legdrágább elektromos fogkefe sem ér semmit, ha a gyermek és persze a felnőtt nem használja. Motiváló eszközként a plakkfestő tabletta is alkalmazható: a gyermek a fogmosást követően elrágcsálja a tablettát, amely természetes ételszínezékeivel megfesti a fogakat. A kiöblítést követően így könnyedén ellenőrizhetjük gyermekünk fogmosásának hatékonyságát.
Gyermekek esetében fontos, hogy megbarátkozzanak a rendelői környezettel. Az MDC Clinic Fogászati és Szájsebészeti Központban a legkisebbeket is kiemelt figyelemmel övezi. A szülők egy-egy kezelésre nyugodtan elhozhatják magukkal csemetéjüket, akiket fogorvosaink beültetnek egy játékos szűrővizsgálatra. Később már rendszeressé válhatnak a látogatások. Gyermekfogászati rendelésünkön orvosaink szűrővizsgálattal, kezdeti problémák esetén barázdazárással, szükség esetén a tejfogak tömésével, -húzásával várják a kis pácienseket. Már óvodás korú gyermekeikkel célszerű felkeresni szakrendelésünket, hogy fogszabályzással kapcsolatban tanácsot kérjenek, hiszen az ebben a korban megkezdődő fogváltás következtében, rossz esetben akár az állcsontokat is deformáló, fogazati rendellenességek is kialakulhatnak, de a szabálytalan fogazat növeli a szuvasodási hajlamot, csökkenti a rágás hatékonyságát, esztétikailag zavaró és akár beszédhibát is okozhat.