Mire utal a lepedékes nyelv?
Sokszor, sok okból kifolyólag jelenhet meg lepedék a nyelven. Nem egyedülálló probléma ez, de egyénenként más lehet a kiváltó ok és a kezelési folyamat.
Ha elszíneződést tapasztal a nyelvén, vagy szájának bármely részén, lehet, hogy csak jobban oda kell figyelni a szájhigiéniára, vagy életmódváltásra van szükség, de az is előfordulhat, az esetek kisebb százalékában, hogy valamilyen komolyabb egészségügyi problémával áll szemben.
Mi lehet a kiváltó ok?
A leggyakrabban előforduló ok a Candida albicans, amely gombás fertőzést okoz a szájüregben. Ezt kiválthatja a rossz szájhigiénia vagy a dohányzás is. Hajlamosító tényezőként van jelen a cukorbetegség, a hosszantartó antibiotikum kúra, és a legyengült immunrendszer is.
A nyelv elszíneződésének oka lehet még, a nem megfelelő táplálkozás, a kevés vitamin- és ásványi anyag bevitel, amit egy kis odafigyeléssel meg is szüntethetünk.
Stressz, székrekedés, veseelégtelenség, a B12 vitamin hiánya vagy a vashiány egyik tüneteként is feltűnhet a nyelv lepedékessége, vagy akár fertőző betegségek kísérőjeként is megjelenhet lepedék a szájban.
Hogyan kezelhetjük?
A gombás fertőzés kezelésére belsőleg gyógyszert, külsőleg öblögetőket, krémeket, géleket alkalmazhatunk, orvosi javaslatra. Mindenképpen szükséges az orvosi konzultáció, ha felfedezi ezt a jelenséget szájában.
A szájhigiéniára való odafigyelés létfontosságú mindenki számára, nem csak azoknak, akiknél előfordul a lepedékes nyelv. Szánk egészsége érdekében nem elég csak alaposan fogat mosnunk, nyelvünket is meg kell szabadítanunk a rá tapadt ételmaradékoktól, baktériumoktól. Erre a célra kiváló eszköz a fogkefén található nyelvtisztító, vagy a nyelvkaparó. Ezekkel pedig nem csak a lepedéket, hanem a rossz szájszagot is elűzheti.
A vitamin- és ásványi anyag hiány okozta lepedékességhez egy kisebb életmódváltásra van szükség, amelybe szervesen beépíthetjük a gyümölcsök, zöldségek, ásványi anyag tartalmú ételek fogyasztását, amely hatására a nyelv berepedezése, lepedékessége megszűnik.
Milyen elszíneződésekkel találkozhatunk?
A fehér nyelv folyadékhiányt, kiszáradást jelenthet, egészségtelen táplálkozás vagy akár gombás fertőzés velejárója is lehet. Lázas állapotban is megjelenhet tünetként a fehér nyelv, amely esetében sok folyadék fogyasztása javasolt.
Ha fekete, szürke elszíneződés tapasztalható a nyelven, rossz szájhigiéniára, dohányzás okozta panaszra következtethetünk. Ezen az állapoton sokat segíthet a napi kétszeri fogmosás, nyelvtisztítás és szájvíz használata.
Sárga nyelv esetén a szervezet a vese és májproblémákat jelzi számunkra, így ilyen esetben minél előbb érdemes felkeresni kezelőorvosunkat.
Miért figyeljünk oda rá fokozottan?
A lepedék kialakulására fontos odafigyelni, hiszen szánk, fogaink és ínyünk egészségéről van szó, amely nagymértékben befolyásolhatja a mindennapi teendőinket is.
Amennyiben azt tapasztalja, hogy lepedékes a nyelve, és az esetleges több folyadék, vitamin- és ásványi anyag bevitellel sem javul a helyzet, forduljon szakorvoshoz, hogy a komolyabb bajt is megelőzhesse!
Fogászattal kapcsolatos kérdéseivel és konzultációval bátran keresse klinikánkat, hogy a legjobb megoldást kínáljuk Önnek!