Milyen a jó fogkefe?
A legjobb esetben fogat mosni mindannyian megtanulunk legkésőbb az első fogászati látogatáson, ahol a jó fogkefe is minden bizonnyal szóba kerül, de a hatalmas kínálatátot látva könnyen elbizonytalanodhat az ember. Íme, a segítség.
Az üzletek polcain megszámlálhatatlan féle fogkefe sorakozik: más-más a formájuk, a sörtéjük, a merevségük, de egyeseket akár a színük is befolyásolhat, így nem könnyű felelős döntést hozni. A statisztikák szerint ráadásul magyar lakosság az ajánlatos évi négy helyett csupán egy fogkefét használ el, pedig a rendszeres cseréből is adódó megfelelő minőségű fogkefe a helyes fogápolás alapfeltétele.
Milyet válasszunk?
A fogkefe sörtéje soha ne legyen túl kemény: általában a közepes, de inkább a puha sörtét ajánlják a szakemberek. Akinek az átlagnál érzékenyebb és/vagy gyakran vérzik az ínye az mindenképpen puhább sörtéjű fogkefét válasszon! Ezt az indokolja, hogy a puha fogkefe sörték kis nyomóerő hatására is behajlanak, könnyebben követik a fogak felületét, azaz hatékonyabban tisztítják azokat.
A sörték száma is fontos: minél több sörtéje van egy fogkefének, annál jobb. A sűrűségnek köszönhetően a fogkefe sörtéi nem karcolnak tisztítás közben, hanem szinte törölnek. A kefe feje legyen kicsi, mert így a hátsó fogakhoz is könnyebben hozzáfér.
Bár ezt valószínűleg mindenki tudja, a tetszetős külalak nem jelent feltétlenül jó fogkefét! A hiedelmekkel ellentétben a flexibilis vagy merev, de ívben hajlított nyakú kefékkel például nem tudunk olyan hatékonyan elérni minden foghoz. Legjobb, ha egyenes szárú fogkefét választunk, még ha nem is tűnik annyira korszerűnek. Ugyanez igaz a professzionálisnak tűnő, váltakozó hosszúságú sörteszálakra is, mert könnyen megeshet, hogy a fogsorunk épp olyan formájú, hogy a rövidebb sörték vagy más, tisztítást szolgálni hivatott extrák miatt nem lehet tökéletesen megtisztítani a fogfelszínt.
A fogkefék cseréjének időpontjáról (legalább negyedévente) már írtunk, de még egy fontos befolyásoló tényező van: fertőző betegségek után azonnal ajánlatos lecserélni a régi kefét, hiszen a raja megtelepedő baktériumokkal saját magunkat és családunkat, lakótársainkat is veszélyeztethetjük, ha azonos helyen tartjuk a szájhigiéniai felszereléseket.
A felsoroltak betartásával és helyes fogmosási technika mellett máris rengeteget tett fogai állapotának megóvása érdekében.