Mi a teendő foglazulás esetén?
Nem csak Magyarországon, hanem az egész világban előforduló betegség a parodontózis, amely következtében a fogmedercsont leépül, a fogak kilazulnak. Ez a probléma nem csak időskorban jelenik meg az embereknél, hanem fiatalabb korban is előfordul, de semmi sem lehetetlen, így a fogak rögzítésére is van megoldás!
Nagyon fontos, hogy abban az esetben, ha ínye begyullad, rögtön forduljon orvoshoz, nehogy nagyobb probléma alakuljon ki, nehogy kilazuljanak fogai. Az ínygyulladás megelőzésében nagy szerepet tölt be a rendszeres, alapos fogmosás, reggel és este, valamint étkezés után körülbelül 25-30 perccel.
Abban az esetben, ha azt észleli, hogy foga kilazult, a fogorvos szondával le tudja mérni, hogy mekkora a távolság az így és a fog között, így megtudható az éppen aktuális csontveszteség. Ez a mérés a tasakmélység-mérés, amely azért fontos, mert a kialakult tasakban a lepedékkel és nyállal bekerült baktériumok gyulladást okozhatnak, valamint lebonthatják a csontot, aminek következményeképpen kilazulhat a fog.
Ha már kilazult a fog, van lehetőség a fogak rögzítésére, sínezésére. Ez azt jelenti, hogy a fogakat egy fix egységbe foglalják, így az egység rögzíti a laza fogakat is. Ekkor a fogorvos a laza és a mellette lévő fogakat lecsiszolja, és koronákkal egybeöntve rögzíti az egészet. Lehetőség van arra is, hogy a fogakat egy fényre keményedő anyaggal fogja össze sínszerűen a fogorvos, amely szintén megoldás lehet a kilazult fog rögzítésére. Fontos, hogy a rögzített fogak esetében is érdemes félévente eltávolíttatni a fogkövet fogainkról, hiszen az is egy problémaokozó tényező az íngyulladás kialakulásában.
A kilazult fogakat csontpótló anyaggal is lehet rögzíteni. Ez azonban egy drágább eljárás, amely érzéstelenítésben történik. Esetlegesen utólag fájdalom is felléphet, hiszen ez már egy kisebb műtéti beavatkozás.
Abban az esetben, ha valamilyen módon rögzítették fogainkat, még fokozottabban oda kell figyelnünk a fogmosás gyakoriságára és minőségére, az alapos tisztításra.
Kisgyermekek esetében is előfordulhat foglazulás kisebb balesetek következtében. Ilyenkor nem kell eltávolítani a fogat, fogakat, hanem a fogorvos helyben rögzíti a fogorvos, mert gyermekkorban a fog még becsontosodik. Ennek a rögzítésnek az egyik módja az úgynevezett drótliturgiával való rögzítés, amelyet a csontosodás bekövetkeztéig alkalmaznak a fogorvosok a gyermekeknél.
Ne essünk tehát kétségbe, ha azt tapasztaljuk, hogy fogunk kilazult, keressük fel fogorvosunkat, hiszen megoldást lehet találni a rögzítésre. Abban az esetben azonban, na nincs mód rögzíteni a fogat, a foghúzás javasolt, valamint a fog pótlása implantátummal vagy koronával.
Fogászattal kapcsolatos kérdéseivel és konzultációval bátran keresse klinikánkat, hogy a legjobb megoldást kínáljuk Önnek!