Hogyan épül fel az implantátum?
A fogbeültetés hallatán azonnal félelem foghatja el, pedig semmi ok az aggodalomra! Ha Ön is fogbeültetés előtt áll vagy csak gondolkodik rajta, akkor érdemes lehet tovább olvasni!
Az implantológia azaz, a fogbeültetés már 40 éves múltra tekint vissza.Az implantátum egy csavar formájú műgyökér más szóval mesterségesen előállított foggyökér. A fogak pótlására készült fogakat, pedig az orvos ülteti be az állcsontba, majd erre kerülnek rá a különböző felépítmények, koronák, hidak, körhidak. A fogászati implantátumokat ötvözetlen titánból készítik, amely tökéletesen szövetbarát, kilökődési vagy allergiás reakciót nem okoznak. De készülhetnek cirkónioum-oxidból is. Ezek úgynevezett bioanyagok, tehát nem fognak később komplikációk felmerülni, mert a szervezet esetleg nem fogadja be őket. Egységet fognak alkotni, és teljesen átveszi a neki szánt funkciót. Ez az implantátum három részből áll: először a műgyökér, majd az implantátum-fej és végül a fogpótlás, ami látszódni fog.
Hogyan zajlik a fogbeültetés?
A fogbeültetés előtt egy alapos tervezés történik, ahol előzetes megbeszélés alapján, kiderül, hogy hogyan fog zajlani a beavatkozás és mire számíthat. Természetesen Önnek is jeleznie kell orvosa felé a létező betegségeit, mert ezek befolyásolhatják a műtét sikerességét, valamint az implantátum tartósságát. A vizsgálat során felmerülhet olyan probléma, amely során kiderülhet, hogy csont mennyiségének sűrűsége nem megfelelő a műtéthez, akkor csontpótlás is szükséges lesz, amely szintén egy rutin-beavatkozás. Még a beavatkozás előtt fogait teljesen le kell tisztítani, mert a fertőzés veszélyét ezzel a minimálisra csökkentjük. A fogbeültetés előtti napon javasolt a páciens számára fertőtlenítő szájöblítő gyakori használata, ez megemeli a védelmi fokozatot a fertőzés veszélyével szemben. Figyeljen arra, hogy a műtétre semmiképpen ne érkezzen éhgyomorral! Egyrészről az érzéstelenítő is másként fejti ki hatását, másrészről a vércukorszintje nagyon is lecsökkenhet. Minden esetben be kell kalkulálni, hogy a fogbeültetés után még pár órán keresztül nem lesz képes étkezni, illetve nem is javasolt.
Menete
A műtétet a nyálkahártya bemetszésével kezdjük, amely után a nyálkahártyalebenyt leválasztjuk a csontról így szabaddá téve a csontot. Az előzetes műtéti tervezés alapján egy pici fúróval kijelöljük az implantátumot beültetésének a helyét. Ezt követően speciális eszközökkel kialakítjuk a beültetendő implantátum „fészkét” az előre megtervezett méretre.Az így előkészített fészekbe, lyukba csavarjuk bele az implantátumot, majd ezt követően visszafektetjük a nyálkahártyalebenyt a csontra és a sebet csomós öltésekkel lezárjuk. A műtétet követően 7-8 nap múlva szedjük ki a varratokat.
A szakorvos által felírt gyógyszereket pontosan be kell szedni, ezáltal meg lehet előzni a műtét utáni komplikációkat. A varratoknak minimum öt napig bent kell maradni a fogbeültetés után, a varratszedés általában az ötödik-hetedik napon történik. A varratszedésen mindenképpen időben meg kell jelenni.
Fogászattal és implantológiával kapcsolatos kérdéseivel és konzultációval bátran keresse klinikánkat, hogy a legjobb megoldást kínáljuk Önnek!