Fogtályog kezelése
A fogtályog az egyik legkellemetlenebb betegség. A folyamatos duzzanat miatt képtelenség hosszútávon koncentrálni, hiszen túl erős a fájdalom. A következőkben leírjuk kialakulását és azt is, hogy mi a teendő ilyen esetekben.
Hogyan alakul ki?
Akkor alakul ki fogtályog, amikor valamelyik fogunk sérül, ennek következtében begyullad. Kialakulhat fogszuvasodás illetve egyéb sérülések mentén, ez lehet akár fogtörés is. Ilyenkor sokkal könnyebben jutnak be a fogakhoz a baktériumok a dentin alatti fogbélbe, ahol elfertőződhetnek. A baj akkor keletkezik igazán, ha a gyökér részéhez jutnak el a baktériumok, hiszen ott már nagy a baj. A következőkben pedig azon a részen, ahol a fertőzés elterjedt, genny képződik az elhalt szövetekből. Kialakulhat akkor is, ha gyökérkezelés után van és nem figyel rá teljesen, fog sérülés következtében, ha rosszul kezelik a fogszuvasodást illetve elfertőződött fogtömésnél.
Mikor fedezheti fel?
Ha nem kezelik jól, akkor átterjedhet a többi fogra is. A következőket lehetnek a tünetei: fogfájás, keserű íz, szájszag, rágás harapás közben fellépő fájdalom, arcduzzanat, láz, fejfájás. Ha a gyulladás már megölte idegeit a fájdalom elmúlhat viszont a begyulladt rész nem fog eltűnni, hanem tovább terjed.
Sokszor a fogtályog átterjedhet a testre is és erős láz alakulhat ki. Ha nagyon előre haladott állapotban van, akkor kialakulhat még remegés, hányinger is. A rosszabbik esetben pedig az egész szervezetet képes megbetegíteni.
Mire számíthat fogtályog esetén?
Ha nem kezelteti időben a fogtályogot, akkor az úgynevezett sipoly fog kialakulni, aminek következtében a gyulladás által felgyülemlett genny a szájüregbe fog ürülni. Akár a csontállományba is átterjedhet a gyulladás és a fogait is veszélyeztetheti mert kihullhatnak. Növeli a cukorbetegség, vérmérgezés, légzési problémák és szívbetegségek kialakulását.
Hogyan tudja kezeltetni?
A legfőbb feladat, hogy a gennyet eltávolítsuk, ezzel a gyulladást megszüntessük. Ilyenkor antibiotikumos kezelést is be lehet vetni, mert csökkenti a gyulladást és tisztítja a baktériumokat. Általában a fogorvosok speciális gyógyszert szoktak felírni, hogy minél hamarabb megszüntessék a gyulladást, ez általában 5 napos kúra. Érdemes lehet kipróbálni a sós-vizes öblögetést, ami tisztítja a szájüreget. Ha már a genny kiürült a szájba, akkor mindenképpen alkalmazza, hogy tisztítsa azt a részt, ezzel elősegítheti a gyógyulás folyamatát. Érdemes fogorvosával konzultálnia, mert egy gyökérkezeléssel még időben megmentheti a fogait.
A felmerülő problémát minél hamarabb kezeltetni kell, mert a későbbiekben még nagyobb bajt okozhat. Figyeljen a jelekre és gyakrabban látogassa meg fogorvosát, hogy megelőzze a bajt. A fogtályog kezelése sokszor egy szükséges rossz, mert felhívja az elkövetkezendő időkben a figyelmét, hogy még inkább figyeljen a fogai egészségére!
Fogászattal kapcsolatos kérdéseivel és konzultációval bátran keresse klinikánkat, hogy a legjobb megoldást kínáljuk Önnek!