Fogkefe vagy fogköztisztító kefe?
Ha nem tudja, hogy melyiket válassza vagy a fogköztisztító kefe miért hatásos, akkor a következőkből választ a kap a kérdéseire.
A mindennapi szájápolásunkba beletartozik a napi kétszeri fogmosás és szájvíz használata, de minden lepedéket még ezek a fogápoló termékek sem képesek eltüntetni. Ilyenkor kerülnek előtérbe a fogselyem és fogköztisztítók használatai.
Mi az a fogköztisztító kefe?
A fogköztisztítók más néven interdentális kefék a legalkalmasabbak arra a szerepre, hogy eltávolítsák a fogköz közé bekerült ételmaradékokat, lepedékeket. Meglepő lehet első hallásra, de legalább 5-8 méret közül tud választani, hogy ha fogköz tisztítót keres. Hogy ez miért fontos? Azért mert fogközeink eltérő szélességűek, elől a metszőfogaknál nagyon közel ülnek egymáshoz, míg hátul a rágófogaknál sokkal távolabb helyezkednek el. Érdemes minden fogközére különböző mérető kefét vásárolnia, így még inkább biztos lehet abban, hogy tökéletesen lepedék mentesek lesznek. Természetesen nem kell minden egyes kis kefét külön beszerezni, elég csak 2-3 darabot, hogy megtudja, melyik az amire szüksége van. Elsőre megveheti az összeset, hogy kipróbálhassa a különböző méretek közül, melyik illeszkedik a legjobban fogaihoz. Szerencsére már választhat olyan kefét is, amik kifejezetten implantált fogakra vagy fogszabályzót viselőkre fejlesztettek ki. Ez azért olyan fontos, mert talán nem is gondolná, de a fogpótlások és fogszabályozók vonzzák leginkább a baktériumokat, ezért különleges odafigyelést igényelnek. Az implantátumok tartósságát jelentősen megnövelheti, ami azért elég fontos szempont.
A fogköz megfelelő tisztítása érdekében választhat interdentális gélt is, ami hasonló mint a fogkrém, és fluoridot is tartalmaz. Nem csak a lepedéket távolítja el, de használatával tisztítja fogait baktériumoktól. Főként azért hasznos bevetni egy ilyen kefét, mert segít megelőzni az íngyulladást és sorvadást, ami akkor szokott kialakulni, mikor nem végzi jól a fogmosást, tehát nem tudja eltávolítani a lepedéket. Gátolja a fogkőképződést, hiszen már írtunk róla, hogy mennyire veszélyes lehet ha a fogrések közé beszorul a lepedék. Azzal, hogy ezeket a részeket megfelelően kitisztítja, elkerülheti a kellemetlen leheletet is!
Szeretnénk arra felhívni a figyelmét, hogy ha a kefe fájdalmat okoz, akkor ne használja, hiszen csak felsérti ínyét. Ha nincs elég hely fogai között és próbálja beleerőltetni, akkor felsértheti a fogzománcot. Érdemes az előírásnak megfelelően alkalmaznia.
A kérdésre a válasz, hogy melyik a jobb, azt tudjuk mondani, hogy ez egy kiegészítő tevékenység. A fogköztisztító kefe, ahogyan már a nevében is benne van a fogak közötti résekre lettek megalkotva és nem is lehetne vele fogait tisztítani, mert felsértheti a zománcot. Fogmosás után érdemes alkalmazni az eszközt, hogy biztos legyen abban, minden lepedéktől megtisztította szájüregét!
Fogászattal kapcsolatos kérdéseivel és konzultációval bátran keresse klinikánkat, hogy a legjobb megoldást kínáljuk Önnek!