FOGÍNYGYULLADÁS ÉS CUKORBETEGSÉG
Fogínygyulladásból cukorbetegség? Igen!
Bármilyen hihetetlen, egy fogínygyulladás is kialakíthat cukorbetegséget, így a megfelelő szájhigiénia sokkal fontosabb annál, mint amit gondolunk. A parodontitis ellen azonban lehet tenni, csupán egy jó szakember és jól felszerelt fogászati rendelő szükséges.
Számos problémától megkímélhetjük magunkat, ha odafigyelünk fogainkra, a fogak és az őket beágyazó íny között ugyanis sok összefüggés van. Ha elhanyagoljuk őket, egyik a másikat könnyedén megbetegítheti, idővel pedig a fogak kihullanak. Nem elég a rendszeres fogmosás, fontos a fogászati szűrővizsgálat, és nemcsak akkor felkeresni szakembert, ha már fáj, vérzik, érzékeny, vagy begyulladt a fogunk, vagy ínyünk. Ráadásul a szájüregi betegségek és panaszok között nem csupán fogínyvérzést, aftát, kellemetlen szájszagot, vagy fogínygyulladást találunk, hanem utóbbival összefüggően akár cukorbetegség is kialakulhat. Hihetetlenül hangzik, ugye?
Az egyik leggyakoribb eset, amikor a fogak kihullanak a fogínygyulladás, vagy parodontitis, amely első jele az ínyvérzés. Mindez elsősorban a nem megfelelő fogápolással függ össze, a fogmosás mellett a fogkő eltávolítás is nagyon fontos. A sok lepedék és fogkő betegíti meg a fognyakat, majd emiatt begyullad az íny, amely hosszabb távon többnyire a fogak kihullásával, vagy szükségszerű kihúzásával jár. Emellett előfordulhat az is, hogy az érintettnek – bár sokat tesz fogai épségéért -, más gondok miatt kell szembenéznie ezzel a fogászati betegséggel. Ha nem megfelelően terheli a fogazatát, mert például alvás közben fogcsikorgatással tölti az éjszakát, vagy rendellenes az állkapocs alakja, és így nem megfelelő a rágás, a terhelés sem lesz normális. Hozzájárulhat még nőknél hormonális változás, így például az áldott állapot, anyagcsere zavar, az immunrendszer gyengesége, egyes fertőzések és a cukorbetegség. Utóbbi esetében azonban nemcsak a diabetes és így a magas vércukorszint hajlamosít a fogíny gyulladásra, hanem fordítva is igaz ez: a parodontitises személy nagyobb kockázatnak van kitéve a 2-es típusú cukorbetegség esetében. Vizsgálati eredmények bizonyítják azonban, hogy a fogínygyulladás fogászati kezelése során csökkenthető a szervezet HbA1c-szintje, amely a cukoranyagcserével függ össze. Ha megfelelően kezelik a fogínygyulladást, úgy hat a szervezetre, mintha a terápia során egy plusz gyógyszert szedettek volna be a pácienssel.
A gyulladt fogínyből citokinek szabadulnak fel, amelyek az inzulinrezisztencia fokozódásához járulnak hozzá. Ezzel szemben, ha kezelik, vércukorszint csökkenés várható, az eredmények pedig azt mutatják, a valóságban is tapasztalható ez a javulás, nemcsak a teória szintjén.
A fogorvos az ínygyulladás során nemcsak megismeri a páciens betegségeit, megvizsgálja a száj baktériumflóráját, megvizsgálja, szed-e hormonkészítményeket, ezután kezelési tervet állít össze. A professzionális fogtisztítás csupán az első lépcső, amely hozzájárulhat a fogíny javulásához, és ezzel együtt hosszabb távon akár a HbA1c-szint csökkenéséhez is.
Nézesse meg fogait mielőbb, ha a fent említett panaszokat tapasztalja. IDŐPONTFOGLALÁS ITT !