A foghiány okozta depresszió
A statisztikai adatok riasztók: a népesség 90 százalékánál igazolható valamilyen szájüregi elváltozás, pedig ezek nagy része megelőzhető lenne. Elég csak a foghiánnyal járó emésztési-, vagy akár mentális problémákra gondolni. A foghiány nem csupán esztétikai kérdés.
A fogszuvasodás, fogyínygyulladás a két leggyakoribb fogászati probléma, míg az esztétikai helyreállítás, a fogszabályozás, vagy éppen a fogbeültetés is azon fogászati beavatkozások közé tartozik, amely ma már rutineljárásnak minősül. Mégis sokan tartanak a fogászati rendelőktől, többnyire rossz gyermekkori élmények, furcsa zajok, fájdalmas kezelések azok, amelyek sokakat visszatartanak attól, hogy felkeressenek rendszeresen egy rendelőt. Az Egészséges száj világnapja (március 20., hazánk 2013-ban csatlakozott) kapcsán gyakran hoznak nyilvánosságra olyan kutatásokat, amelyek a világ lakosságának fogászati állapotáról számolnak be. Az eredmények lesújtóak, pedig a szakemberek emlékeztetnek, a foghiányt, vagy éppen a szájüregi rákot is meg lehet előzni, vagy időben kezelni, hogy az ne járjon súlyos következményekkel.
Sokan azonban csak legyintenek, nincs ezekre pénzük, miközben szépen lassan életminőségük, mentális és testi állapotuk is egyre romlik. Az utolsó fogak elvesztésének tényét azért is nehéz feldolgozni, mert arcunk és a rajta megjelenő érzelmeink az egész összképünket meghatározzák. Egy mosoly nélküli, zárt, feszült arc, amely inkább szomorúságot, gondterheltséget sugároz, mint boldogságot, hosszabb távon viselőjének megítélésére és saját lelki békéjére is hatással van. Ha valaki nem meri felvállalni érzelmeit, feszélyezve érzi magát amiatt, hogy nem mosolyoghat, külseje pedig állandó frusztráltságot okoz, előbb vagy utóbb depresszióval szembe kell néznie.
Pedig ma már számos olyan fogpótló megoldás létezik, amely minden pénztárcának megfelelhet, ráadásul sok helyen részletfizetési kedvezmény is van. Az implantátumok behelyezése ráadásul nem egyik hétről a másikra történik, így nem egyszerre terheli meg mindez a pénztárcát. Ma már egy, vagy több hiányzó fog pótlására is van lehetőség, különböző módszerek és alapanyagok is rendelkezésre állnak. A cél az, hogy a fogászati eljárás során stabil műfogsort, vagy hiányok nélküli fogsort hozzanak létre, amellyel az evés, nevetés, a mindennapi élet összes cselekménye megalkuvások nélküli lehet.
Egy ilyen döntést nem kell egyedül meghozni, sőt, ahogy a hentestől is a legszebb húst kérjük, a fogorvostól is azt várjuk, hogy természetes hatású, stabil, az önfeledt mindennapokat biztosító szép fogsorunk legyen. Ez egy felelősségteljes, komoly döntés, de még mindig egyszerűbb ezen átesni, mint azon gondolkodni, hogyan lehet egy életet leélni megalkuvásokkal, rossz kedvűen, folyamatosan a szánkat takargatva nevetni.