FOGFEHÉRÍTÉS
Otthon, vagy rendelőben fehéredjen a fog?
Életmódunk, táplálkozásunk visszatükröződik mosolyunkon, a tea-, kávé, vörösbor fogyasztás, ételfestékek, nyomelemek, sőt, egyes gyógyszerek és a dohányzás is elszínezik a fogakat, nem beszélve arról, hogy a fogidegek elhalása is sötétedéshez vezethet. Ma már bevett szokás, hogy különböző módszerekkel világosítani szeretnénk a fogazatot, de vajon elegendők-e fogkrémek erre a célra?
Mindent az otthoni fogfehérítésről
Vannak házipraktikák, amelyek nem tudnak kikopni a köztudatból, szódabikarbóna, só, ecet, citrom – csak néhány azok közül, amelyeket tuti tippként ajánlani szoktak. A fogkrém az összes közül a legegyszerűbb és legbiztonságosabb, hiszen naponta kétszer, vagy akár étkezések után is lehet fogat mosni. A szódabikarbónás és a sóval végzett módszer során is a fogkrémmel együtt kell fogat mosni. Elvileg a lúgos hatásnak és a dörzsölésnek köszönhetően távolíthatjuk el a fogzománcból az elszíneződéseket. A bizsergető, kissé égető, illetve csípő, maró érzés mellett igazából nem fehérítést végzünk, csupán a szennyeződéseket távolítjuk el. Ha az almaecet, vagy a citrom mellett döntöttünk, akkor összekeverve meleg, langyos vízzel elkeverve kell öblögetni fogmosás előtt.
Az összes házipraktikára igaz azonban, hogy ezek az anyagok megsérthetik a fogzománcot, az érdes felszínen pedig könnyebben megtapadnak a szennyeződések, és felgyorsítják a fogszuvasodáshoz vezető utat.
Ismert még egy módszer, amelyet orvos útmutatása alapján kell elvégezni. Egy speciális sínbe kell a fehérítő zselét beletölteni, majd meghatározott időközönként, fél óráig kell a sínt viselni. Arra azonban ügyelni kell, hogy az ínyt ne érje ez az anyag. A módszer gyorsabb, egyszerűbb és költségkímélőbb is a rendelőkben alkalmazott fogfehérítésnél, de nem közel sem annyira hatékony. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy sok otthon végzett módszer negatív hatással volt a fog keménységére.
Mindent a rendelőben elvégzett fogfehérítésről
Sokan tartanak tőle, attól félnek, roncsolódik a fogzománc, az igazság ezzel szemben az, hogy a kiegyensúlyozottság ezen a téren is nagyon fontos: ha valaki nem viszi túlzásba és szakembert keres fel, illetve magas minőségű termékkel végzik a fehérítést, nem okozhat problémákat.
A rendelőkben úgynevezett oxidáló, illetve redukáló szereket alkalmaznak. Míg utóbbi oxigént von el az elszíneződésből, előbbi oxigént szabadít fel a hidrogén-peroxid és klór segítségével. Hatásban az oxidatív fehérítők a hatékonyabbak, és hatásuk akár két éven át is tarthat. Fontos azonban az életmód, hogy milyen gyakorisággal fogyasztunk olyan ételeket és italokat, amelyeket elszíneződést okozhatnak. A rendelőben végzett fogfehérítés egyébként fájdalommentes. A dentálhigiénikus szakember egy fehérítő gélt helyez fel egy sínben a páciens fogára, amelyet fénnyel és hővel aktiválnak lézer segítségével. Előtte célszerű más esztétika fogászati kezelést is elvégeztetni, a fogkő eltávolítás ettől függetlenül is fontos eljárás fogsorunk egészsége érdekében. Ha fogfehérítést szeretnénk végeztetni, mert fontos az ápolt, ragyogó fogsor, ez a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módszer. Szakember végzi, biztonságos környezetben, minimális kellemetlenség közepette.
Fogfehérítésre való bejelentkezés: http://mdcdental.hu/idopontfoglalas/