Fogfájás nyaralás közben – mit tegyek?
Amikor az év nagy részében a nyaralásra gondolunk és azt tervezzük, milyen vidéket fedezünk majd fel, vagy hány könyvet vigyünk magunkkal a tengerparti pihenésre, a tervezéskor sosem számolunk az esetleges kellemetlenségekkel. A váratlan helyzetek azonban elronthatják a legjobban megtervezett nyaralást is, elég csak egy fogfájdalomra gondolni. A kínzó, hasogató fogfájásra többnyire nincsen házi praktika, ezért célszerű a nyaralás előtt az alábbiakat végiggondolni.
Mielőtt útnak indulunk
A fogorvosok nem véletlenül tanácsolják azt, hogy évente legalább kétszer kellene fogászati szűrővizsgálatra menni, mert az esetleges elváltozásokat, szuvasodást ilyenkor könnyedén fel lehet ismerni és még időben, kisebb fájdalommal lehet kezelni. A fogászati állapotfelmérés nem tart sokáig, nem kerül sokba és fájdalommal sem jár. Ugyanakkor arra érdemes figyelni, hogy ne közvetlenül a nyaralás előtt keressük fel a fogorvost, igaz ez az állapotfelmérésre, vagy arra, ha eleve járunk valamilyen fogászati kezelésre. Próbatöméssel, vagy ideiglenes koronával kockázatos nekiindulni. Ha nem megoldható, hogy még jóval a nyaralás előtt befejeződjön a kezelés, írasson fel orvosával olyan fájdalomcsillapítót, amely adott esetben átmeneti megoldást jelenthet a panaszok csökkentésére.
Nem árt egyébként tudnia, hogy a repülőn, a légnyomáskülönbség miatt a fogakban és az arcüregben kialakulhat fájdalom, vagy kellemetlen, nyomó érzés, persze csak abban az esetben, ha eleve fennáll valamilyen fogászati probléma. Így, ha korábban volt bármilyen fogászati panasza, de eddig nem foglalkozott vele, a nyaralásra gondolva ne halogassa tovább. Ez kellő motivációt jelenthet.
Érdemes utazás előtt olyan utasbiztosítást kötni, amelybe adott esetben beletartozik a fogászati sürgősségi ellátás is, jelentős összeget spórolhat meg magának, ha nem saját zsebből kell kifizetni egy váratlan foghúzást, fogtömést, vagy bármilyen fogászati kezelést külföldön.
Ha mégis külföldön fáj, hasogat a fog…
Fogfájdalom hátterében fogszuvasodás, a fog mechanikai sérülése, kopása, fejlődési rendellenessége, bölcsességfog gyulladása, rossz, vagy hiányos tömés, fogideg gyulladás, esetleg egy rosszul felhelyezett korona állhat. Lehet éles-nyilalló, tompa-elhúzódó, vagy éles-lüktető. Hogy milyen probléma állhat ezek hátterében, csak szakember tudja megmondani, ezért tanácsos ilyen esetben minél előbb fogorvoshoz fordulni. A lüktető fogfájásra sajnos nincsenek olyan jól bevált, házi módszerek, amelyekkel csillapítani tudjuk a fogfájást. Bár kétségtelen, hogy a fájdalom okától is függ, de sok esetben fogideg gyulladás okozhatja, amelynek azonban sem a hideg, sem a meleg nem tesz jót, így, ha nem akarjuk, hogy a kellemetlen érzés felerősödjön, ne ezt a módszert használjuk. Talán segíthet a fájdalomcsillapító, ez nem árt, ha egyébként is van nálunk, nemcsak fogászati problémákra, de a legjobb tartós fájdalom esetén keresni kell helyben egy fogorvost. A gyulladt fogidegen ugyanis csak egy foghúzás, vagy gyökérkezelés segíthet. Vény nélkül Ibuprofen hatóanyagú fájdalomcsillapítót célszerű becsomagolni, ha ismeri a szervezetét és erősebb fájdalmai szoktak lenni, esetleg nehezebben viseli az ilyen tüneteket, írasson fel orvosával vényre kapható fájdalomcsillapítót.
De mire figyeljen nyaralás közben?
Az étkezések során ügyeljen arra, hogy kerülje a nagyon meleg és a nagyon hideg ételeket és italokat egyaránt, különösen, ha ezeket egymást váltogatja fogyasztja. A hideg-meleg váltakozás fájdalmat és a fogzománc gyengülését hozhatja magával. A jéghideg italok fogyasztása pedig eleve kerülendő – nemcsak a fogak miatt. Sokan rágcsálnak nyáron jégkockát is, ez sem tanácsos a fogak miatt, könnyen megrepedhetnek, a problémán pedig csak egy fogorvos tud majd segíteni. Az ételek között is vannak olyan fogások, például a gyümölcsök között a citrusfélék, amelyek szintén meggyengíthetik a fogzománcot – ezek elfogyasztása után legalább fél óráig ne egyen és ne igyon semmit.
Kellemes nyaralást kívánunk Önnek!