Fogászattal kapcsolatos kérdéseivel és konzultációval bátran keresse klinikánkat, hogy a legjobb megoldást kínáljuk Önnek!
Cumi – tények, tévhitek
A cumizásról hallhatott jót és rosszat. De vajon melyik igaz és melyik hamis? Valóban jót tesz a gyermeknek a cumi? A kérdéseire most választ kaphat.
A kutatások kimutatták, hogy a kisgyermekek már az anyaméhben szopják az ujjukat és később mikor megszületnek ez folytatódik. Ahogyan elválnak az édesanyjuktól, úgy hagynak fel a szopizással, ami számukra megnyugtató, hiszen közel voltak az édesanyjukhoz. Nem érdemes az újszülöttet egyből cumiztatni, mert felborítja a szoptatás rendszerességét. Érdemes csak napközben és este az alvásnál odaadni, hogy megnyugodjanak kicsit. Olyan hat hónapos korukban pedig következhet a leszoktatás.
A cumizás következtében kialakult problémák:
- Nem is gondolta volna, de növelheti a fülfertőzés kialakulását, ha gyermekén észrevette a jeleit, akkor érdemes lehet tőle elvenni a cumiját.
- A cumin lévő kórokozók növelik a betegségek kialakulását, ezért kell a cumit rendszeresen tisztítatni, főleg azért mert sokszor leeshet a földre.
Pozitív hatásai:
- Léteznek speciális cumik, amik kevésbé deformálják a kibújó fogakat.
- Kevesebb a használatával a bölcsőhalál.
Cumisüveg és a fogszuvasodás
Sajnos a cumisüveg miatt a legtöbb kisbabát veszélyeztetheti a fogszuvasodás, viszont egy kis odafigyeléssel ez megelőzhető. Ez általában az első fogakat érinti, de miután megtámadta őket átterjedhetnek a többi fogra. Ilyenkor foghúzásra vagy tömésre, fúrásra van szükség, ami egy kisgyermeket rettentően megviselhet. A hátterében általában a rossz táplálkozás áll, ami a baktériumszintet befolyásolja, tehát sokkal több lesz a pici szájában. Már a kicsit kinőtt tejfogakat is roncsolhatja, olyan módon hogy teljesen elromlanak. Ha túlságosan sokszor kap cumisüveget, akkor ez nagy mértékben hozzájárulhat a roncsolódott fogakhoz, hiszen ezáltal folyamatos utánpótlást kap, amit a későbbiekben nem távolítanak el a szülők. Ne tegyen a cumisüvegbe cukros üdítőt vagy teát, szénsavad üdítőket, szörpöket. Csak tápszert, anyatejet vagy vizet adjon gyermekének és próbálja meg minél hamarabb átszokatni a pohárból ivásra, így csökkentheti a fogszuvasodás kialakulását.
Cumi és fajtái, avagy hogyan válasszunk jó cumit?
A cumi anyaga általában latex és szilikon. A latex sokkal természetesebb hatású, ezért a kicsik is jobban szeretik. De amellett, hogy könnyebben elkopik, sokkal nagyobb allergiaforrás is lehet. Ügyeljen arra, hogy sokszor fertőtlenítse és ne adja mindig oda. Főként figyeljen arra, hogy kerülje a biszfenol-A és flata tartalmú termékeket. Formája tekintetében válassza a fogszabályzós cumit, amivel előre gondol gyermeke fogaira. A cumin levő pajzsra ügyeljen, hogy lyukasztva legyen, így a nyál nem fogja irritálni a baba bőrét. Tisztítását meleg mosószeres vízzel végezze vagy tegye be a mosogatógépbe, hogy biztos legyen abban minden baktériumtól megszabadult.
Ne felejtse el a cumit is rendszeresen cserélnie kell!