Barázdazárás, tömések
A fogszuvasodás meggátolására kétféle módszer létezik, az egyik a tömés a másik pedig a barázdazárás. Nézzük, hogy a két lehetőséget, mikor lehet használni!
A fogszuvasodás a nem helyesen kezelt fogak következtében alakulhat ki. Ilyenkor ezeket az elhalt részeket el kell távolítani, majd olyan módszert alkalmazni, ami meggátolja az újabb problémák kialakulását. Az egyik ilyen fajtája a barázdazárás.
Barázdazárás
A barázdazárás egy másfajta technika, mint a fogtömés, ezt a 60-as években fejlesztették ki. Lényege, hogy az őrlő fogainkon megtelepedő baktériumokat eltávolítják és ezt a módszert alkalmazzák, hogy ne újuljon ki újra a plakk, mert ezeken a barázdákon sokkal könnyebbe alakulhatnak ki a lerakódott ételmaradékok miatt plakkok, ami ugye fogszuvasodáshoz vezet. Csak akkor alakulhat itt ki fogszuvasodás, ha a barázdák mélyek! A hátsó fogaknál lehet érdemes barázdazárást csináltatni, mert ide jut el legnehezebben a fogkefe.
Barázdazárást bárki kaphat, kivéve akkor, amikor már tömött a fog. Ha mégis muszáj, akkor kezelésekkel ez rendbe hozható. A károsodott felületet lecsiszolják és a barázdazáráshoz használt anyaggal pedig kitöltik a réseket. A gyerekeknél, hogy ne forduljon elő ilyen probléma érdemes már nagyon fiatal korban ezeket a barázdákat bezáratni, így megóvjuk attól, hogy fogtömést kelljen csináltatni.
Ez egy pár perces művelet, ami abszolút fájdalommentes:
1. A kezelt felületet megtisztítják
2. Szárazság biztosítása a fognál, ahol zárást fog végezni orvosa
3. A fogat leöblítik és szárítják
4. Az erre használt anyagot felkenik a fogra és egy lámpa segítségével megszilárdul az anyag
Ezek általában 10 évig is ott maradnak a fogakon, de ha bármi történne az orvosa az ellenőrzések alkalmával szólni fog!
Tömések
Ha már túl mély a fogszuvasodás, akkor a lecsiszolása után az érintett felületen tömést tesznek be a fogakra, hogy ne forduljon elő újra a baj. Ezzel az eljárással megóvja fogait a további károsodástól. Nem jó ha sokáig halogatja a beavatkozást, mert a lyuk mélyülhet. Az eljárás hasonló, mint a barázdazárásnál kivéve, hogy a tömött felületet előtte alaposan kitisztítják, ami némi fájdalommal járhat, ha nem kér fájdalomcsillapítót. De ma már lehet kérni fájdalommentes érzéstelenítést, tehát ettől végképp nem kell tartania, hiszen fogai épsége az első számunkra! Választhat arany, porcelán, amalgám és fogszínű kompozit tömést is. Annyi a különbség a barázdazárás menetéhez képest, hogy itt az anyagot apránként juttatják be és szilárdítják meg.
Ha probléma van fogaival ne halogassa, látogassa meg fogorvosát minél előbb.
Fogászattal kapcsolatos kérdéseivel és konzultációval bátran keresse klinikánkat, hogy a legjobb megoldást kínáljuk Önnek!