Barázdazárás, mikor és miért?
A barázdazárás sok esetben indokolt lehet, ezzel az eljárással a fogak védelmét segítik elő, hiszen a fogak hajlamosak a szuvasodásra már rögtön kibújásuk után. A barázdazárással a fogak barázdáit és gödröcskéit zárjuk el a szájüregtől, így védve őket a baktériumoktól.
A barázdazárás eljárása a fog szuvasodásának megelőzésére szolgál, a fog kímélése van a fogorvos szeme előtt, mikor ezt javasolja. A fogak felszínén található barázdarendszer kedvező feltételeket teremt a fogszuvasodás kialakulására, így már gyermekkorban érdemes az erre hajlamos fogak esetében átesni ezen a beavatkozáson.
Mikor szükséges a barázdazárás?
A barázdazárásra már kis gyermekkorban is sor kerülhet, amikor a kibújt fogakon még semmilyen szuvasodás nem tapasztalható. Abban az esetben, ha a fog egészséges, a későbbiek során is megcsinálható az eljárás. Ha esetleg már szuvas a fog, akkor is sor kerülhet a barázdazárásra. Ekkor a fogorvos eltávolítja a szuvasodást a fogról, majd az alábélelő anyag alkalmazását követően a barázdarendszerre barázdazáró anyagot helyez, amely lezárja a barázdákat, ezzel védve a szuvasodástól a fog felszínét.
Miért szükséges a barázdazárás?
Barázdazárásra a fogak védelméért van szükség. Az eljárást követően a különböző baktériumok nem tudnak megtelepedni a fog felszínén, így nem alakulhat ki fogszuvasodás. A fog felszíne így könnyen tisztítható lesz, a páciens könnyebben tudja fenntartani a megfelelő szájhigiéniát a rendszeres fogmosással és fogselyem használattal.
A megelőzés sok esetben a legjobb megoldás. jobb, mint hogy a már meglévő bajt kelljen orvosolni. Abban az esetben, ha a gyermeket felkészítik arra, hogy mi fog történni vele a fogorvosnál, sokkal tovább tudjuk egészségesen tartani fogait, hiszen ha előrehaladott szuvasodás található a fogakon, annak kezelése a gyermek számára sokkal nagyobb lelki traumát jelenthet, mint a barázdazárási eljárás.
Hogyan zajlik a barázdazárás?
A barázdazárás első lépése az alapos tisztítás. A páciens megtisztítja fogait a megszokott módon, alapos fogmosással, majd következik a fogzománc savas maratása, amelynek hatására a fog zománcrétegének felső 10 µm-es része eltűnik a fogról. Ezzel teremtenek megfelelő feltételeket a barázdazáró anyag megkötéséhez. Mindezek után a mosás és szárítás következik, amelyet a barázdazáró anyag felvitele követ. A cél, hogy a barázdákat lehetőleg teljes mértékben feltöltsék, ne maradjon semmilyen olyan hely, ahol a baktériumok megtapadhatnának.
A barázdazárásnak tehát legfontosabb funkciója a fogak egészségének megőrzése. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a barázdazáró anyag kettő-négy évig gátolja meg a szuvasodást. A folyamat költség-, idő-, és munkaigényes, így nem alkalmazható rendszerszerűen.
Az eljárás folyamán a fogak épsége a legfontosabb, így mindig azt tartja szem előtt a fogorvos is! Tegyen Ön is saját és gyermekei fogainak egészségéért, kérjen barázdazárást, amennyiben lehetséges.
Fogászattal kapcsolatos kérdéseivel és konzultációval bátran keresse klinikánkat, hogy a legjobb megoldást kínáljuk Önnek!