A fogágy betegségek szív- és érrendszeri betegségeket is okozhatnak
Fogászattal foglalkozó sorozatunkban ezúttal a fogágy betegségeket kiváltó problémákat és azok kellemetlen következményeit tekintjük át. A fogvesztés két leggyakoribb oka a fogszuvasodás, azaz a káriesz és következményes betegségei, valamint a fogágy betegségek, vagyis a parodontopátiák. De hogyan kezdődhet mindez, mire figyeljünk?
A fogorvosoknak olykor nem csupán a fogakkal, hanem az azokat körülvevő fogággyal is akad tennivalójuk. Míg ugyanis a fogszuvasodás a fog saját keményszöveteit pusztítja, addig a fogágy betegségek a fogak rögzítő apparátusát károsítják, ami által a fogak mozgathatóvá válnak.
A legfőbb probléma talán az, hogy míg a szuvasodás produkál tüneteket – mint a fájdalom, a hideg-meleg és édes-savanyú érzékenység – addig a fogágy betegségek gyakorta mindennemű fájdalom nélkül alakulnak ki, és nem ritkán csak akkor kerül a páciens a szakember kezei közé, amikor már előrehaladott az állapot. Ilyenkor előfordulhat, hogy a rögzítő szövetek már olyan mértékben károsodottakká válnak, hogy a fogak már extrém mértékben mozgathatóak.
-Általános, hogy az emberek hajlamosak túldimenzionálni a genetika szerepét, s rossz fogaik kapcsán gyakorta hivatkoznak is erre, mondván ilyen rossz fogakat örököltek. Bár létezik öröklött hajlam számos fogászati betegségre, a legtöbb esetben a megfelelő szájápolással élethosszig megtarthatóak a maradó fogak – fogalmaz Radánovics-Nagy Dániel a MDC Clinic Fogászati és Szájsebészeti Központ fogorvosa. Hozzáteszi: mind a fogszuvasodás, mind pedig a fogágy betegségek fő kiváltó oka fogak felszínén megtapadó a lepedék, más szóval a plakk.
Mint mondja, a parodontopátiák esetében a plakkból kialakuló fogkő felelős a fogakat az állcsontba rögzítő fogágy leépüléséért. A fogkő tulajdonképpen egy megkövült baktériumtelep, amely nőttön-növekedve előbb ínygyulladást, majd pedig az íny és a csont visszahúzódását eredményezi. Különösen veszélyes az íny alatti fogkő sokkal, amely sokkal erősebben rögzül, és abszolút felelőse a kialakuló súlyos fogágy betegségeknek. De hogyan zajlik le ez a folyamat?
-Kezdetben az íny visszahúzódásának eredményeként fognyaki érzékenység jelentkezhet, a folyamat előrehaladtával viszont a fogágy fokozatosan épül le, emellett pedig egy állandó gyulladást tart fenn a baktériumoktól hemzsegő fogkő, amely nem „csupán” fogászati problémákat okoz, hanem a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is a sokszorosára növeli – figyelmeztet a szakember.
A fogkő tehát nem csupán esztétikailag zavaró, hanem igen komoly elváltozásokért tehető felelőssé. Felmerül a kérdés, hogyan szabadulhatunk meg tőle?
-Mivel erősen tapad a fogfelszínekre, a páciens saját magának nem képes egyszerű fogmosással eltávolítani. Mindenképpen professzionális szájhigiénés tisztítás, fogkő eltávolítás szükségeltetik, amelyet a fogorvos vagy a dentálhigiénikus végezhet el, amelyet félévente, de legalábbis évente ajánlott megismételni. A fogkő eltávolítást követően a fogfelszíneket sima felszínűre polírozzuk, hogy minél kevésbé könnyen tapadhasson meg rajtuk a fogkő – avat be minket a részletekbe Radánovics-Nagy Dániel.
Előzzük meg tehát a komolyabb problémákat! Nyári fogászati akciónk keretében most augusztus végéig a panoráma röntgent is magába foglaló általános szűrési csomagot, a komplett fogkő eltávolítást is tartalmazó dentálhigiéniás csomagot, valamint ezek mellett még a LED-lámpás fogfehérítést is nyújtó esztétikai csomagot kínáljuk igen kedvező, TÖBB MINT 50 SZÁZALÉKOS KEDVEZMÉNNYEL!